Jak długo trwa pozycjonowanie strony?

Proces pozycjonowania z roku na rok jest trudniejszy i niestety coraz bardziej czasochłonny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ na szybkość pozycjonowania każdej domeny ma wpływ duża liczba czynników (w tym ilość treści na stronie, struktura strony, wiek domeny, aktualna liczba i jakość linków przychodzących, konkurencyjność na wybranych frazach i wiele innych).

Fenomen wyszukiwarki Google polega na tym, że pokazuje ona najtrafniejsze wyniki wyszukiwania dla użytkownika końcowego (czyli dla osoby wykorzystującej wyszukiwarkę do odnalezienia właściwych informacji, produktów czy też usług). Pierwotnie (tj. w latach ~1999–2006) proces pozycjonowania był bardzo prosty i typowa manipulacja w wynikach wyszukiwania była procesem bardzo szybkim. Był to złoty okres dla pozycjonerów, ponieważ efekty były widoczne praktycznie natychmiast, ale powodowało to, że użytkownik końcowy nie zawsze otrzymywał właściwe wyniki wyszukiwania. Google, chcąc zwiększyć jakość swojej wyszukiwarki, zaczęło wprowadzać coraz bardziej skomplikowane algorytmy, które finalnie zaczęły utrudniać procesy i wszelkie czynności związane z pozycjonowaniem stron.

Dziś proces pozycjonowania musi przebiegać w sposób naturalny (lub na taki ma wyglądać), co sprawia, że należy stopniowo wykonywać wszystkie czynności pozycjonujące, a efektów należy się spodziewać po (czasami wielu) miesiącach, np. nie można w ciągu jednego dnia powiększyć profilu linków przychodzących dla stosunkowo nowej domeny o 100 – tego typu nienaturalny ruch mógłby spowodować efekt odwrotny do zamierzonego.

Oczekując na efekty, możesz być pewny/pewna, że wszystkie niezbędne czynności związanie z pozycjonowaniem są przez nas w odpowiedni sposób wykonywane. Prosimy jednak pamiętać, że zarówno nasza firma, jak i każdy inny pozycjoner mają tylko pośredni wpływ na zmianę pozycji danej strony w wyszukiwarce poprzez stałe zwiększanie jej wartości/jakości względem stron konkurencyjnych (bezpośrednia manipulacja wynikami wyszukiwania nie jest możliwa, a ponadto regulamin wyszukiwarki Google na takową nie zezwala – więcej o tym w pytaniu Czy pozycjoner ma wpływ na szybkość pozycjonowania?).

Wracając do pytania, jak długo trwa pozycjonowanie strony: poniżej znajdziesz szacunkowe terminy dla poszczególnych kategorii fraz.

Pozycjonowanie lokalne dla frazy, która ma od 1 do 100 tys. wyników (więcej o tym w pytaniu Co to jest liczba wyników?), może trwać od 1 do nawet 4 miesięcy (przy założeniu, że domena ma co najmniej rok).

Pozycjonowanie lokalne dla frazy, która ma od 100 tys. do 500 tys. wyników, może trwać od 2 do 6 miesięcy (przy założeniu, że domena ma co najmniej 3 lata).

Pozycjonowanie lokalne dla frazy, która ma co najmniej 500 tys. wyników, może trwać od 3 do nawet 7–8 miesięcy (przy założeniu, że domena ma co najmniej 3 lata).

W przypadku pozycjonowania ogólnopolskiego należy dodać +/- 3 miesiące do każdego wariantu. Wszystkie wartości są szacunkowe i nie należy się na nich opierać. Jeśli masz mocną domenę, pozycjonowanie będzie procesem bardzo szybkim i sprawnym (czasami może być to kwestia nawet kilku tygodni), z kolei jeśli Twoja strona ma bardzo małą ilość treści, jest stosunkowo nowa i ma słaby profil linków, pozycjonowanie może się wydłużyć. W każdym przypadku staramy się maksymalnie (ale z umiarem, ponieważ należy zachować naturalność całego procesu) wykonywać wszelkie niezbędne czynności pozycjonujące, tak aby jak najszybciej osiągnąć najwyższe pozycje w wyszukiwarce. Biorąc jednak pod uwagę, że nie mamy bezpośredniego wpływu na zmianę pozycji stron w wynikach wyszukiwania (więcej o tym w pytaniu Czy pozycjoner ma wpływ na szybkość pozycjonowania?), nie możemy nikomu udzielić gwarancji osiągnięcia pożądanych docelowo efektów (takich jak przebicie się co najmniej do TOP 10 na każdej pozycjonowanej przez nas frazie).